Чому Туреччина вийшла зі Стамбульської конвенції

Консервативна влада вважає, що міжнародний документ використовують для "нормалізації гомосексуалізму".

Протести проти виходу Туреччини зі Стамбульської конвенції

Туреччина оголосила про вихід з Конвенції Ради Європи про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок. Причиною, як заявили в Анкарі, стала підміна її суті і "нормалізація гомосексуалізму".

У Європейському Союзі рішення турецької влади назвали "катастрофічною новиною", а президент США Джо Байден заявив про "глибоке розчарування". Корреспондент.net розповідає подробиці. 

Туреччина посилає небезпечний сигнал всьому світу

Конвенція про захист жінок була прийнята в Стамбулі в 2011 році (тому її ще називають Стамбульською конвенцією), ставши першою європейською угодою в боротьбі з домашнім насильством.

Це перший міжнародний юридично зобов'язуючий законодавчий акт, покликаний захищати права жінок у всьому світі і в будь-який час - як у мирний, так і воєнний. Він фіксує загальні принципи, як ці права повинні захищатися.

Серед іншого Стамбульська конвенція кваліфікує як кримінальні злочини психологічне, фізичне і сексуальне насильство, примусові аборт, шлюб і стерилізацію, а також сексуальні домагання.

На сьогоднішній день її ратифікували 34 країни. Туреччина була першою серед них. Україна документ підписала в 2011 році, але так і не ратифікувала. 

Про те, що президент Туреччини Реджеп Ердоган вирішив вивести країну зі Стамбульської конвенції, стало відомо 20 березня. У той же день тисячі людей вийшли на вулиці Стамбула, Анкари й Ізміра, протестуючи проти такого рішення. Учасники акції побоюються сплеску домашнього насильства в країні.


Протести проти виходу Туреччини зі Стамбульської конвенції // EPA 

В уряді Туреччини заявляють, що вихід з угоди не означає ослаблення захисту прав жінок. Міністр із питань сім'ї, праці і соціальних послуг Зехра Зумрут каже, що права жінок і так захищені в конституції країни і національному законодавстві.

Турецька влада не веде статистику феміциду (навмисних вбивств жінок на гендерному ґрунті), але ЗМІ пишуть, що в останні роки в Туреччині почастішали вбивства жінок.

Правозахисна організація Human Rights Watch у своєму останньому звіті про Туреччину попереджала про можливість виходу країни зі Стамбульської конвенції та відзначала, що "домашнє насильство і насильство проти жінок є значними проблемами" в країні.

За повідомленнями жіночих правозахисних організацій, сотні жінок щороку гинуть у Туреччині від домашнього насильства.

Місцева громадська організація Зупинимо феміцид повідомляє, що в 2020 році від домашнього і гендерно мотивованого насильства в Туреччині загинуло щонайменше 300 жінок і дівчат, але це число може бути ще більшим, тому що не всіх жертв насильства визначають як таких правоохоронці.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, 38 відсотків жінок у цій країні піддаються насильству з боку партнера протягом свого життя. У Європі цей показник знаходиться на рівні 25 відсотків.

Коментуючи рішення влади, мер Стамбула Екрем Імамоглу заявив, що в Туреччині щодня з'являються повідомлення про нові факти насильства по відношенню до жінок.

Рішення Ердогана розкритикували багато країн, організацій і політиків. Генсек Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич назвала це "катастрофічною новиною".

"Ми глибоко шкодуємо і висловлюємо нерозуміння через рішення турецького уряду", - заявив верховний представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель.

За його словами, це рішення ризикує поставити під загрозу захист і основні права жінок і дівчаток у Туреччині і посилає небезпечний сигнал всьому світу.

Міністерство закордонних справ Франції заявило, що скандальне рішення Ердогана ознаменувало собою "новий регрес у сфері захисту прав людини".

"Ні культура, ні релігія, ні традиції не можуть служити виправданням для ігнорування насильства по відношенню до жінок", - заявили у свою чергу колеги з Німеччини.

Президент США Джо Байден заявив, що розчарований "необґрунтованим" виходом Туреччини з Конвенції Ради Європи про запобігання і припинення насильства по відношенню до жінок.

За його словами, які наводяться на сайті Білого дому, у всьому світі спостерігається зростання кількості випадків домашнього насильства, включаючи повідомлення про зростання числа вбивств жінок у Туреччині - першій країні, яка підписала Конвенцію.

"Це невтішний крок назад для міжнародного руху за припинення насильства по відношенню до жінок у всьому світі", - ідеться в заяві Байдена.

22 березня Туреччина пояснила причини свого рішення: сталася підміна суті Конвенції і вона використовувалася для "нормалізації гомосексуалізму". Про це йдеться в заяві Управління зі зв'язків з громадськістю президента.

У заяві сказано, що первинна мета щодо захисту прав жінок "була захоплена групою осіб, які намагаються нормалізувати гомосексуалізм". Це несумісно із соціальними і сімейними цінностями Туреччини, підкреслили в Ердогана.

Ідеться про принцип гендерної рівності і недискримінації за ознакою сексуальної орієнтації, закріплений у Стамбульській конвенції. Турецькі консерватори розглядають його як "пропаганду гомосексуальності".

У президента також відзначили, що Туреччина - не єдина країна, у якої виникли серйозні сумніви щодо Конвенції. Болгарія, Угорщина, Чехія, Латвія, Литва і Словаччина не ратифікували її, нагадали в Анкарі.

У заяві також говориться, що вихід Туреччини "жодним чином не означає", що країна ставить під загрозу захист жінок. У ньому вказується, що Туреччина проведе реформи для того, щоб боротися зі зростаючим насильством по відношенню до жінок.
Добавлено: 23-03-2021, 09:45
0

Похожие публикации


Добавить комментарий

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

Наверх