Молниеносный арест Мосийчука. БПП убил нескольких зайцев одним выстрелом
Эксперты оценили креатив Генпрокуратуры.
Під час засідання Верховної Ради 17 вересня генпрокурор Віктор Шокін представив відеодоказ, як депутат-радикал Ігор Мосійчук вимагає і отримує хабар. Читайте також: Трилер, драма, детектив. У соцмережах обговорють відео з Мосійчуком-хабарником Це відео викликало купу емоцій у нардепів. Сам Мосійчук назвав відео змонтованим та звинуватив президента Петра Порошенка у помсті.
Мосійчука впіймали на хабарі "Порошенко мені мстить за те, що я кажу, за свою позицію. Мене намагався заарештувати Янукович - за вигаданий теракт. І це справа розсипалася. І це розсиплеться. Я не брав гроші. Якби я тримав гроші в руках, то мене схопили б у той же момент. За мною постійно стежать", - розповів нардеп, прогнозуючи, що його зараз заарештують. І прогноз Мосійчука справдився. Після перегляду відео спікер Володимир Гройсман запропонував невідкладно включити до порядку денного питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності і арешту народного депутата. Рада більшістю голосів підтримала цю пропозицію, після чого було одразу ухвалено відповідну постанову
twitter.com/ Громадське ТБ
Поки Мосійчука затримували співробітники СБУ, голова Радикальної партії Олег Ляшко вправлявся у звинуваченнях. Він зокрема заявив, що вимагає ухвалення закону про імпічмент для того, щоб притягнути до відповідальності президента. "Порошенко будує диктатуру, Порошенко намагається встановити авторитарну владу шляхом погроз, шляхом залякувань, шляхом підкупів. Я попереджаю Порошенко: це – кримінальні дії, які тягнуть на процедуру імпічменту відставку. Я вимагаю від українського парламенту ухвалити закон про імпічмент президента, про тимчасові слідчі комісії і розпочати процедуру імпічменту президента Порошенко за вчинення ним злочинів в кабінеті президента", - заявив Ляшко увечері біля стін парламенту. Примітно, що голова Радикальної партії не намагався відбілити свого підлеглого. "Я не знаю, брав Мосійчук гроші чи не брав", - так Ляшко прокоментував побачене відео. Проте він все одно назвав цю подію політичним переслідуванням.
Але чи можна називати переслідуванням покарання за скоєні злочини? Політичні експерти у коментарі ТСН.ua пояснили, як за допомогою блискавичного арешту народного депутата провладна партія досягла одразу кількох цілей. Хоча політологи висловлюють протилежну думку - що арешт Мосійчука був неминучим, а Ляшко просто зіграв на випередження і отримав політичні дивіденди.
Тарас Березовець:
Свідчення, які були надані у парламенті, інкримінують Мосейчуку виключно кримінальні діяння. І побічно те, що це дійсно було ним скоєно, підтверджує заява Олега Ляшка, який сказав, що якщо це підтвердиться, він його захищати не стане. Але увага до Мосейчука була привернута давно. Я думаю, що політична опозиція Радикальної партії і те, як вони поводилися при виході з коаліції, просто прискорило процес. І це не єдиний депутат-радикал, який знаходиться у розробці правоохоронних структур. Подібні звинувачення будуть пред'явлені як мінімум ще двом народним депутатам від Радикальної партії. Тобто такі чутки ходять давно. Я знаю цю інформацію зі своїх джерел. Імена називати не буду, але можу сказати, що це близькі до керівництва партії депутати, яким інкримінується скоєння злочинів - рекет, викрадення та катування мирних громадян. Це події весни-літа 2014 року, тобто одразу після Революції гідності. І подальші події вже навесні 2015-го. У фракції Радикальної партії багато хто не розділяє позицію Олега Валерійовича щодо виходу з коаліції, власне, це було його одноосібне рішення. І слідом за Вітко почнуть іти й інші. Зокрема у них є дві цікаві дівчини - Кошелєва і друга, співачка. Я думаю, що буде ще вихід кількох людей, які скажуть, що вони не згодні з такою позицією. Ляшко, звичайно, може почати активно це піарити, говорити, що це політичне переслідування, і це стане елементом його передвиборчої кампанії. І я думаю, що він на цьому може навіть деяку популярність заробити. Тобто ця ситуація йому в плюс піде.
Юрій Палійчук:
Думав, що "Батьківщина" і "Самопоміч" не проголосують за зняття недоторканості з Мосійчука. Тим більше, таку позицію можна було легко пояснити необхідністю повного дотримання процедури. Але, вони не встигли вчасно включити раціональне і таки проголосували. Тим самим "Батьківщина" і "Самопоміч" підписали собі вирок - тепер будуть як зайчики сидіти в коаліції і голосувати за все, що скажуть.
Вадим Карасьов:
По-перше, тут намагання приборкати радикалізм у парламенті, дисциплінувати депутатів, тому що деякі депутати, не тільки з Радикальної партії, але з інших, особливо ті, які воювали на фронті, вважають, що у них є авансова індульгенція на будь-які поступки, на будь-які скандали і на хамство, яке є хуліганством. По-друге, факти корупції нікуди не зникли. Просто так арештувати депутата неможливо - потрібні докази. Докази були представлені. Щоправда, поки що у вигляді відеоматеріалів, але, очевидно, є і процесуальні дії, які мають підтвердити кримінальний злочин. По-третє, зрозуміло, що це боротьба з фракцією і партіями радикалів, а не тільки однойменної партії, але і з іншими, яких звинувачують в організації подій 31 серпня, що закінчилися трагедією. По-четверте, президентська команда робить крок на випередження проти формування об'єднаної опозиції. Ця опозиція поки що неформальна, тому що її частина може діяти в рамках коаліції, а частина пішла у відкриту опозицію, як-то Ляшко. "Батьківщина" сьогодні не хоче відрито виступати проти президента, тому її голосування за арешт Мосійчука можна вважати тактичним ходом. "Батьківщина" зосередилася на атаці на Яценюка. Проти президента поки що ніякої війни немає, тут "Батьківщина" діє обережно. Тому, враховуючи цю обережність Тимошенко і те, що вона поки відкрито не перейшла в опозицію, президентська команда робить превентивний крок для того, щоб позиції цієї нової правої опозиції не посилювалися. Ситуацію з арештом Мосійчука потрібно було вирішувати швидко. Адже якщо б цей процес затягнувся, то почалися б різного роду домовленості, реакції. А так це зробили зненацька, не давши радикалам і їхнім реальним і потенційним союзникам можливості отямитися. Тож усе було зроблено грамотно - і процесуально, і з політтехнологічної точки зору. www.radiosvoboda.org
Володимир Фесенко: -
Сталося те, що очікувалося. Про правові претензії до Мосійчука і про те, що на нього може бути подання про зняття недоторканості, було відомо ще навесні. Сюрпризом і для самого Мосійчука, і для Олега Ляшка, судячи з виразу облич, стало відео Генпрокуратури. І те, що були висунуті звинувачення не за його діяння на фронті, а за корупційні речі. Прокуратура підійшла до цього дуже креативно, що сприяло досягненню необхідного ефекту - як візуально-психологічного, так і політичного. Тобто результат був. А за нинішніх проблем у коаліції дуже показово, що проголосувало 262 депутати. Щодо звинувачень у політичних переслідуваннях. Невже, якщо Радикальна партія постійно виступає з критикою влади, то вони можуть порушувати закон і їх не можна чіпати? Точно так само участь у бойових діях не є індульгенцією від покарання за порушення закону. Всі ці аргументи, що це помста, дуже схожі на аргументи учасників подій під Радою 31 серпня, що "нас провокували". Або нагадує аргументацію ґвалтівника, якого дівчина "спровокувала" короткою спідницею. Я не бачу у даному випадку помсти. Безумовно, політичний контекст тут впливає, але питання про Мосійчука усе одно виникло б, незважаючи на те, була б Радикальна партія у коаліції чи не була б. Між іншим, коли вони виходили з коаліції на початку вересня, я казав, що головна причина - це дії на випередження. Ляшко знав, що будуть подання на зняття недоторканості не тільки Мосійчука. Ще як мінімум два депутати, а то й три перебувають у зоні ризику. Тому Ляшко почав таку опозиційну гру. Адже він міг як "Батьківщина" чи "Самопоміч" працювати далі. Але йому заздалегідь була потрібна аргументація, що будь-які подання проти його депутатів є нібито помстою. Відтак, йдеться не про помсту, а про реальний злочин, за який треба відповідати. І тут політична аргументація не спрацьовує.
Ольга Скичко
По материалам: ТСН