60 млн є, ремонту немає: Хортицька національна академія не може розпочати ремонт, щоб відновити будівлі після ворожих обстрілів (ФОТО, ВІДЕО)
Хортицька національна академія є символом освіти, науки та культури, але ситуація змінилася після ракетного обстрілу російських військ минулого року, який став справжнім викликом для цієї установи.
Журналісти "Паноптикон" відвідали академію та поспілкуватися з проректором з освітнього процесу та адміністративно-організаційної діяльності Бріциною Юлією Володимирівною та проректором з освітнього процесу та інвестиційної діяльності Поздняковою-Кирбят’євою Елліною Геннадіївною про проблеми, які довелося вирішувати академії, після ракетного обстрілу військовими рф.
“3 та 11 жовтня 2022 року в результаті влучання ракет нищівних руйнувань зазнала основна будівля академії. Наслідком ракетних обстрілів закладу стало руйнування основного корпусу академії, який потребує капітального ремонту. Відразу після влучання ракети працівники закладу самостійно забили вікна ДСП та закрили дах плівкою, прибрали вибите скло, частина будматеріалів були придбані за рахунок закладу, з іншим допомогала Запорізька облрада”, - розповіла Юлія Володимирівна.
Юлія Бріцина згадує, що відразу на допомогу прийшли співробітники багатьох інтернатів Запоріжжя, які є комунальними закладами Запорізької обласної ради. Вони допомагали ліквідовувати наслідки влучання ракети, які були колосальні.
Так, вибуховою хвилею було вибито 80% вікон, потрощені внутрішні двері, стеля, підлога у навчальних аудиторіях та приміщеннях усіх трьох поверхів, меблі, обладнання. Пошкоджень зазнало і реабілітаційне обладнання, також постраждав бібліотечний фонд, зруйновано більшу частину покрівлі закладу. Юлія Бріцина каже, що не дивлячись на те, що після ракетного обстрілу дах закрили плівкою, майже все вціліле обладнання та документацію довелось транспортувати в інше місце, бо після першого дощу було виявлено протікання з третього до першого поверху у більшості приміщень закладу. Пошкоджено обладнання спортивної зали і їдальні пошкоджено, постраждала система опалення, водою залито та зіпсовано навчально-дидактичні матеріали та частково архів. Ушкоджено до 40% паркану, зелені насадження, теплиця.
Долучилися до відновлення навчального закладу і волонтери організації «Добробат». Аби відремонтувати заклад, активісти ініціювали збір коштів на п’ять мільйонів гривень. Необхідну суму допомогли зібрати міжнародні партнери з Естонії. Про це повідомляється на офіційному сайті організації. На ці кошти волонтери зробили капітальний ремонт кількох кабінетів, та відновлюють бібліотеку, крім того за рахунок волонтерів "Добробату" було встановлено близько 100 вікон. Але найбільший внесок у відновлення комунальної академії, звичайно, очікувався з боку держави.
І, як повідомила Юлія Бріцина, постановою Кабінету міністрів України ( №770 від 25.07.2023 року «Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії», - ред.) справді було погоджено виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на капітальний ремонт будівлі Хортицької національної академії. У липні 2023 року виділено понад 60 млн. грн.на проведення зовнішніх робіт — відбудову даху, встановлення вікон та утеплення будівель.
Однак, заклад стикнувся с тим, що виділені кошти неможливо освоїти.
Елліна Геннадіївна Позднякова-Кирбят’єва, як проректор з освітнього процесу та інвестиційної діяльності Хортицької національної академії та депутат Запорізької обласної ради пояснила, чому до сих пір не вдалося освоїти гроші та чому у закладі так і не розпочався капітальний ремонт. Не дивлячись на те, що гроші є.
"До теперішнього часу не надано згоду на проведення будівельних робіт, а також не вирішено питання щодо делегування функцій замовника та права користування проектно-кошторисною документацією на проведення ремонтно-відновлювальних робіт у академії. Вирішення цих та інших питань щодо відновлення освітнього закладу належить до компетенції депутатів Запорізької обласної ради, але пленарне засідання сесії обласної ради ніяк не відбудеться", - розповіла Еліна Геннадіївна.
Еліна Геннадіївна закликала колег зібратися на пленарне засідання та ухвалити технічне рішення щодо передачі функції замовника Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Запорізькій області.
“Це питання - не політичне, а суто технічне, однак надзвичайно важливе для збереження і подальшого розвитку закладу. Взагалі є можливість провести сесію в онлайн форматі, тим паче на початку війни вона таким чином вже проходила”, - пояснила депутат Запорізької обласної ради.
Зазначимо, що реальна причина такого відвертого ігнорування депутатами сесій обласної ради досі залишається під питанням. Фізичних перешкод для проведення сесій немає: майже всі обранці, які представляють тимчасово окуповані території, вже в перші тижні виїхали на підконтрольну Україні територію. До того ж, значна частка депутатів і до того проживала у обласному центрі.
І наостанок, проєкт на 60 мільйонів розрахований на два роки, а якщо академія не отримає можливість передати функції замовника, виділені кошти будуть втрачені, та 2500 вихованців, студентів та учнів не зможуть продовжити своє навчання навіть після закінчення війни.
Якщо Ви ще не підписані на наш новий Telegram-канал, скоріше переходьте за посиланням - Паноптикон