Новий сюрприз для аграріїв від влади: хочуть обкласти новим податком

Опубликовано: 11.06.2021, 16:00

 
У боротьбі за додаткові надходження в бюджет напередодні відкриття земельного ринку уряд вирішив обкласти податком користувачів земель сільськогосподарського призначення. При цьому податки українські чиновники сподіваються отримати не тільки з фермерів, а й з українців, які ведуть особисте господарство на землі. У всякому разі, теоретично. "Телеграф" розбирався в ініціативі українських чиновників.
 
Мільярди з землі і особистого господарства
Законопроект №5600, як ми вже писали раніше, може викликати подорожчання всього нового житла в країні на 20-25% і вторинного на 10-15%, однак крім ринку нерухомості документ зачіпає інтереси багатьох категорій населення. Одна з них - фермери, і навіть українці, які отримали 2 гектари землі для ведення особистого селянського господарства.
 
Так, статтю 165 Податкового кодексу України планується видати в новій редакції і, згідно з нею, з доходу, отриманого в результаті продажу сільськогосподарської продукції з оброблюваного земельної ділянки більше 0,5 га доведеться платити податок на доходи фізичних осіб. Зараз податок слід платити лише з земельної ділянки площею понад 2 гектари.
 
Таким чином, під дію нового законопроекту і податку підпадуть всі українці, які отримали від держави на безкоштовній основі 2 гектари для ведення особистого селянського господарства, і всі ті, хто вирішив сам обробляти свій пай сільськогосподарської землі, а не здати його в оренду.
 
Скільки саме українців підпадуть під дію цього закону - зрозуміти складно. У 2018 році компанія GfK за результатами дослідження на замовлення програми "Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні" прийшла до висновку, що 78% власників паїв в Україні їх здають в оренду. За даними ж Державної податкової служби за 2019 рік, на які посилалися автори законопроекту №3131, з 3,6 млн власників паїв більше половини - 2,3 млн - обробляли свої паї самостійно.
 
Також під податки підпадуть всі господарства, в тому числі фермерські, які мають у власності, оренді та інше користуванні землю сільськогосподарського призначення. Для всіх землекористувачів Кабмін пропонує ввести мінімальне податкове зобов'язання (МНО), вираховується за формулою, в яку входить нормативна грошова оцінка ділянки 1 га землі, площа ділянки, коефіцієнт 0,05 і кількість календарних місяців, протягом яких він володіє землею.
 
Так, якщо мова йде про ділянку землі площею в 4 гектари (середній пай в Україні) і нормативною вартістю 30 000 гривень за гектар, МНО складе 0,05 від 120 000 гривень або 6 000 гривень на рік. Якщо ж платниками податків є фізособи-підприємці, що працюють на 4-й групі спрощеної системи оподаткування, їх МНО буде в 2 рази менше.
 
Треба сказати, що це вже друга спроба проштовхнути зобов'язання аграріїв платити МНО. Перша відбулася ще влітку 2020 року - тоді в ВР надійшов законопроект №3131, яким також хотіли зобов'язати аграріїв платити всі ті ж 5% грошової оцінки землі у вигляді податку. Однак до його розгляду нардепи тоді так і не приступили.
 
І влітку 2020 року, і зараз, автори даної норми стверджують, що тим самим борються з відхиленнями від податків, коли земельна ділянка офіційно не обробляється або не має офіційного власника, а на ділі приносить дохід певним особам.
 
Ідея хороша, але реалізація "кульгає"
Як розповіли "Телеграфу" у Всеукраїнській Аграрної Раді, в цілому ідею законопроекту про введення МНО вони підтримують, оскільки до 30% сільськогосподарських земель України (близько 8 млн га), обробляють зараз "в чорну". В результаті добросовісні платники податків змушені платити за 1400-6000 гривень податків з гектара, а працюють "в чорну" - всього 150 гривень. З метою вирішення цієї проблеми і був розроблений законопроект №3131, який пізніше допрацьовувався. Його норми увійшли до запропонованого Кабміном законопроект №5600, але в "значно перекрученому вигляді".
 
"Перш за все ми вважаємо, що 5% від нормативної оцінки землі (в середньому 1400 гривень за 1 гектар) - це багато, тим більше що він не враховує єдиного соціального внеску. Так що за фактом податкове навантаження складе близько 6,5%. На наш погляд було б правильніше знизити НГО до 4%, причому разом з ЄСВ ", - говорить заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов.
 
Турбує питання аграріїв, які орендують землі у юридичних осіб, або придбали їх у власність, але мінімальне податкове зобов'язання встановлюється на загальному рівні. За словами ж співрозмовника "Телеграфа", для них повинна діяти половинна ставка мінімального податку, тому що з таких земель не сплачується податок на доходи фізичних осіб з орендної плати. Оскільки в даному випадку фізична особа доходу не отримує, зараховувати агровиробникам на сплату мінімального податку буде нічого. У підсумку орендарі і власники таких земель, сплачуючи всі належні податки, все одно будуть змушені доплачувати, що неправильно.
 
"Також необхідно більш гнучко підійти до питання нормативної грошової оцінки землі. Наприклад, в Одеській області її розмір становить 31 000 гривен, що є завищеним показником, враховуючи погіршення якості грунту через брак вологи в південних регіонах країни. Правильніше було б встановити її в розмірі 28 000 гривен для всієї країни, поки не буде готова нова методика оцінки землі з урахуванням рівня вологості і врожайності ", - говорить Соколов.
 
Нарешті, він звертає увагу на той факт, що МНО планується встановлювати для окремої компанії, а не для групи пов'язаних юридичних осіб. Це дозволяє останнім уникати оподаткування шляхом оформлення персоналу та сплати податків в одній компанії.
 
"Удар по фермерам знову в силі. Ще рік тому депутати виношували ідею ввести мінімальне податкове зобов'язання на гектар землі в розмірі 5% від нормативної ціни ... У законопроекті 3131. Навіть Президенту довелося втрутитися, в результаті погодили компромісний 3131д з поліпшенням умов для фермерів. але він не був проголосований. І ось знову в кабмінівському законопроекті спливає найгірша версія 3131, яка б'є по дрібних фермерів. І Мінфін розраховує їх обібрати на 10+ млрд гривень ", - резюмував на своїй сторінці в Facebook експерт економічних програм Українського інституту майбутнього Данило Монін .
 
За матеріалами: Телеграф

Новости по теме:
"Це був злочин": в Ухані хочуть розповісти ВООЗ правду про дії влади Китаю
Новий "референдум" в "ДНР": Пушилін Денис Володимирович пояснив, що хоче запитати в українців в окупації
Уряд пропонує ввести новий податок на землю в Україні: що це значить
ЄС з відходом Трампа пропонує США новий рівень співпраці
В Україну йде новий штам коронавірусу: великий показник інфікування та летальності"
В Запорожье заявляют об аморальности дележа должностей, «когда еще не остыли могилы «Небесной сотни»


Комментарии

Facebook ()
ВКонтакте

Разделы

НОВОСТИ ЗАПОРОЖЬЯ

23.06.2021, 13:45
Главврач Запорожской инфекционной больницы оспорил в суде свое отстранение
23.06.2021, 09:57
Украина в автомобильном смоге
23.06.2021, 08:10
У Кирилівці ледь не загинув чоловік, що купався у морі: врятували відпочивальники
23.06.2021, 07:40
На запорізькому курорті загубили дитину. Але швидко знайшли
23.06.2021, 07:11
У Запорізькій області створять "активні парки"
23.06.2021, 07:06
У Запоріжжі та області очікуються грози

НОВОСТИ УКРАИНЫ

В мире