Посол України в Чехії прокоментував терористичну атаку РФ на країну – члена НАТО

Поки не йдеться про розрив дипломатичних відносин між Чехією та Росією, але відносини між країнами може бути заморожено на якийсь строк.

Перебийніс: Вибухи на складах у Чехії здійснили не якісь дикі терористи

Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив надзвичайний і повноважний посол України в Чеській Республіці Євген Перебийніс.

"Ми стежимо за ситуацією та інформуємо МЗС України про те, що відбувається в Чехії. Фактично відбулася терористична атака на країну – члена НАТО. І для політиків, і для громадян це тривожна інформація. Без перебільшення шокована вся країна. Багато чеських політиків каже, що вибухи були актом державного тероризму. Коли у Великобританії отруїли [колишнього російського розвідника Сергія] Скрипаля, по суті, російські спецслужби здійснили спробу вбивства свого громадянина на території іншої країни. Зараз можна говорити про акт державного тероризму, оскільки його здійснили не якісь дикі терористи, які нікому не підпорядковуються, а військовослужбовці, які підкоряються керівництву Росії", – підкреслив Перебийніс.

Він зазначив, що затримання громадян, які брали участь у бойових діях на Донбасі, побічно належить до дипломатичної кризи, яка розгорілася.

"Затримання чеських громадян, які причетні до організації та скерування людей для участі в бойових діях на Донбасі, не пов'язане безпосередньо з вибухами. Зв'язок між подіями опосередкований, оскільки пролунала інформація, що затримані діяли під прямим керівництвом працівників російських спецслужб", – пояснив посол.

За його словами, унаслідок дипломатичної кризи Прагу може покинути кілька десятків співробітників російського посольства.

"В історії Чехії такого ще не було. Сьогодні призначено нового міністра закордонних справ. Він сьогодні ж викликав посла РФ, щоб повідомити його про подальші кроки через непропорційні дії Росії.

На висилання 18 російських шпигунів із Чехії Кремль відповів висиланням 20 співробітників чеського посольства, чим практично паралізував його роботу. Там залишилося всього п'ятеро дипломатів. Поки обговорювали варіант привести склад російського посольства в кількісний паритет (у російському посольстві у Празі нараховують понад 100 осіб, а в чеському в Москві – набагато менше). У такому разі Чехію будуть змушені покинути кілька десятків російських співробітників – і роботу двох посольств фактично буде паралізовано", – сказав дипломат.

Він підкреслив, що Чехія не налаштована на цілковитий розрив дипломатичних відносин із Росією.

"Зараз не йдеться про розрив дипломатичних відносин. Упевнений, сама Чехія не ініціюватиме цього питання, якщо, звісно, Росія не вдасться до такої відповіді у зв'язку з жорсткими діями Чехії. Керівництво країни підкреслило, що зацікавлене у відносинах із РФ. Але в рівноправних, заснованих на чисельному паритеті, щоб не було такої диспропорції в чисельності співробітників посольств, як зараз. Через це відносини може бути на якийсь строк заморожено через відсутність контактів і роботи посольств. Але з часом їхню роботу відновлять", – вважає Перебийніс.

Він розповів, що Чехія вже звернулася до всіх міжнародних партнерів по підтримку.

"Чеська Республіка намагається привернути увагу не тільки діями всередині країни, а й на міжнародному рівні. Звернулася до ЄС, НАТО та інших організацій по підтримку як через заяви, так і висилання російських "дипломатів" (а насправді представників спецслужб) зі своїх країн. Таке було після отруєння Скрипалів, коли США і країни ЄС вислали певну кількість співробітників російських посольств на знак солідарності з Великобританією.

Також Чехія закликала до введення санкцій щодо певних організацій, що стимулюють гібридне ведення війни. Ми вже чули сильну заяву Європарламенту і, думаю, будуть інші", – повідомив посол.

За його інформацією, Україна однією з перших висловила підтримку Чехії.

"Ще в неділю міністр Дмитро Кулеба (другим після глави МЗС Латвії) відреагував на ситуацію, висловив підтримку Чехії і звернув увагу на те, що Україні як нікому іншому відомо, наскільки підступно може діяти Росія. Ми просимо про підтримку наших партнерів [у відповідь] на дії РФ проти нас, то ми так само маємо підтримувати інші країни. Ми зараз уважно стежимо за ситуацією і за потреби подальших кроків будемо оперативно реагувати", – резюмував Перебийніс.

Контекст:
  • 16 жовтня 2014 року в чеському селі Врбетіце вибухнув склад, на якому зберігали 58 тонн боєприпасів. Під час вибуху загинуло двоє людей, а жителів навколишніх сіл евакуювали. Другий вибух стався 3 грудня того самого року, але вже на іншому складі під Врбетіце, там зберігали 98 тонн боєприпасів. Роботи з ліквідації наслідків вибухів тривали майже шість років, їх закінчили восени минулого року. Завдані збитки та витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон (1,3 млрд грн).
  • У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність росіян Олександра Петрова і Руслана Боширова до вибухів на чеських складах із боєприпасами 2014 року. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки у Великобританії. Росіян оголосили в розшук. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки.
  • 17 квітня тодішній в.о. глави МЗС Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки вони "були чітко ідентифіковані спецслужбами Чеської Республіки як офіцери російських спецслужб".
  • 18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії і висунула вимогу, щоб вони покинули країну до кінця дня 19 квітня.
  • МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними та недружніми".
За матеріалами: Гордон
Добавлено: 22-04-2021, 08:15
0

Похожие публикации


Добавить комментарий

Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий

Наверх