Допомога бізнесу в умовах війни: як проєкт «єРобота» допоможе розпочати власну справу та створити нові робочі місця в Україні
Фото: www.pexels.com
Повномасштабне вторгнення стало не аби яким випробуванням для малого та середнього бізнесу в Україні. Комусь вдалось адаптуватися під нові умови, хтось перевіз бізнес за кордон або у західні регіони країни завдяки програмі релокації підприємств, а комусь довелось взагалі зупинити свою діяльність. У липні 2022 року для відновлення економіки України, Урядом був впроваджено проєкт «єРобота», в рамках якого можна отримати грант на створення бізнесу.
Як отримати грант на власну справу, що передбачає програма та яка ситуація з отриманням фінансової допомоги для відкриття бізнесу у Запоріжжі, дізнавались журналісти «Panoptikon».
«єРобота» — це Урядовий проєкт, що передбачає надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Він спрямований на активізацію підприємницької діяльності та стимулювання створення нових робочих місць.
Цей проєкт включає 6 грантових програм, за якими українці зможуть отримати:
- мікрогранти для створення власного бізнесу;
- гранти для розвитку переробного підприємства;
- державне фінансування закладки саду;
- кошти для розвитку тепличного господарства;
- грант на реалізацію стартапу, в тому числі у сфері ІТ;
- кошти на навчання ІТ-спеціальностям.
В Мінекономіки зазначають, що отримати гранти можуть не тільки люди, які вже мали досвід у бізнесі, а й підприємці-початківці. Подача заявки на грант здійснюється через Портал Дія.
6 квітня, відбулась онлайн-конференція, що присвячена програмі «Допомога бізнесу в умовах війни: релокація та відновлення» під час якої заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна, зазначила:
«Якщо програма діє вже стільки часу, це означає як мінімум 2 речі. По-перше, у держави є кошти для того, щоб підтримувати підприємців і розвивати їх, допомагати їм створювати власний бізнес. А по-друге, у підприємців є бажання розвиватися, платити податки та працевлаштовувати працівників. Ця програма є засвідченням великої синергії бізнесу і держави».
За словами заступниці Міністра економіки, за попередній рік, було видано 3 321 грантів на загальну суму 776 тис. грн. В Уряді очікують, що така кількість виданих грантів створить як мінімум 7 тис. робочих місць.
Загалом, над розвитком програми працює велика команда: Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості України, АТ «Ощадбанк» та Міністерство цифрової трансформації України.
«Грант на власну справу»
У 2023 році на програму з надання мікрогрантів, Урядом виділено 1,8 млрд грн з яких вже профінансовано на суму 208,6 млн гривень. Програма передбачає надання грантів у розмірі від 50 до 250 тис. грн та створення хоча б одного робочого місця. Отримати таке фінансування можуть громадяни, чинні ФОПи або юридичні особи від 18 до 65 років, які:
- не перебувають і не провадять господарську діяльність на тимчасово окупованій території України;
- не провадять господарську діяльність на території росії;
- не перебувають під санкціями;
- щодо яких не порушено справи про банкрутство;
- щодо яких відсутнє рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію;
- не мають заборгованості перед бюджетом.
Рішення про надання коштів приймається Державним центром зайнятості на основі перевірки ділової репутації отримувача, яку здійснює уповноважений банк, оцінки бізнес-плану та співбесіди. Кошти з отриманого мікрогранту можна витратити на: придбання обладнання, закупівлю сировини, орендну плату (не більше 25% від суми гранту) та лізинг обладнання.
Юлія Жовтяк, директорка Державної служби зайнятості в рамках інформаційно-діалогового майданчика зазначила, що:
«На сьогодні є заборона на видачу мікрогрантів на території де ведуться активні бойові дії. Але є наказ Міністерства реінтеграції № 309, який визначає, що є території в яких можливі бойові дії, і саме на таких територіях ми можемо розглядати видачу мікрогрантів».
Нововведення для ветеранів в рамках програми «Грант на власну справу»
Цього року Уряд запускає нові грантові програми для ветеранів. Відтепер учасники та учасниці бойових дій, а також їхні партнери (дружина або чоловік) можуть подати заяву та отримати фінансування від держави на старт чи розвиток власної справи. Таким чином, учасники бойових дій зможуть розпочати або розширити власний бізнес, створити нові робочі місця та інтегруватися в мирне життя після служби. Загалом, за цим напрямком діє 3 програми:
- на 250 тис. грн (подати заяву можуть лише ветерани);
- на 500 тис. грн (податися може чоловік або дружина учасника чи учасниці бойових дій);
- на 1 млн грн (подати заяву може ветеран, який є фізичною особою-підприємцем (ФОП) не менше ніж 3 роки).
Фото: Державна служба зайнятості
За отримані кошти, підприємці зможуть сплатити оренду, придбати сировину, обладнання, необхідні матеріали чи ліцензійне програмне забезпечення і навіть замовити рекламу. Остаточне рішення про надання гранту ухвалює Державний центр зайнятості після отриманої інформації від банку, перевірки репутації та відомостей у заяві, а також у результатів співбесіди з отримувачем, проведеної регіональним центром зайнятості. Одержувачі грантів також зможуть пройти безоплатне навчання для підприємців та отримати консультації в регіональних центрах зайнятості.
Приймання заявок на отримання грантів для учасників бойових дій розпочалось у Дії 10 квітня 2023 року.
Бізнес-план: як подати заявку на грант
Майбутні підприємці, які не мають досвіду складання бізнес-плану зможуть пройти відповідне навчання у Центрах професійно-технічної освіти служби зайнятості. Подати заявку на онлайн навчання можна у гугл-формі за посиланням. Для зареєстрованих безробітних навчання проводиться безоплатно, а для всіх інших навчання платне (від 220 до 2600 грн).
Фото: Державна служба зайнятості
Загалом, заявка на отримання гранту проводиться у 4 кроки.
1. Подання документів з бізнес-планом онлайн через Портал Дія.
2. Перевірка ділової репутації та фінансовий аналіз в «Ощадбанку». Підставою для подальшої відмови у розгляді справи є: негативна ділова репутація, перебування заявника під санкціями, наявність судових справ, шахрайство та виявлення фактів їх приховання.
3. Захист проєкту на рівні Регіонального центру зайнятості (співбесіда через онлайн платформу).
4. Прийняття рішення Державного центру зайнятості на основі скоринга та рекомендацій Регіонального центру зайнятості. Державна служба опрацьовує заяви та приймає колегіальне рішення протягом 15 робочих днів.
Після того, як рішення про отримання грантів буде ухвалено у грантоотримувача є 15 днів для підписання договору та відкриття рахунку в «Ощадбанку».
Варто зазначити, що загальний термін працевлаштування працівників на новому робочому місці повинен складати не менше 24 місяців. У разі звільнення працівників до закінчення цього строку на їх місця повинні бути працевлаштовані інші особи.
Стосовно оподаткування мікрогрантів
Заступниця Міністра економіки Тетяна Бережна зазначає, що програма передбачає відповідальність, а тому всі отримані гранти мають повертатися у вигляді податків та зборів протягом наступних 3-х років від початку діяльності.
«З’явилися сумніви, чи має оподатковуватися сама сума мікрогранту. На щастя, ми провели багато робочих груп між органами державної влади та прийшли до висновку що ні. Така сума (сума одержаного гранту, — ред.) не оподатковується», — повідомила Тетяна Бережна учасникам інформаційно-діалогового майданчика.
Таким чином, це можна порівняти з безвідсотковою позикою від держави, яку необхідно повернути шляхом сплати податків. Крім того, передбачається повернення залишку коштів з мікрогранту за умови не виконання обов’язків з боку грантоотримувача.
Ситуація з надання грантів у Запоріжжі
Згідно з даними Запорізького обласного центру зайнятості, на початку року у Запоріжжі рішення про надання мікрогрантів було ухвалено для 59 бізнес-проєктів, а вже станом на 29 березня 2023 року у Запоріжжі профінансовані 53 бізнес-проєкти на загальну суму 12,9 млн грн. Серед них 10 бізнес-проєктів, які були запропоновані вимушено переміщеними особами з окупованих територій, на суму близько 2,4 млн грн.
«Програма грантування охоплює різні сфери діяльності. Серед успішних бізнес-проєктів можна виділити швейні виробництва, які спрямували свої зусилля на виготовлення військової форми, спорядження та амуніції для забезпечення потреб ЗСУ; організація послуг служби доставки харчування для населення; доставка та продаж очищеної води по Запоріжжю та області; здійснення вантажних перевезень та навантажувально — розвантажувальних робіт; відкриття медичного кабінету, ветеринарної лабораторії, дитячого майданчика, кав’ярень із смачною кавою та авторськими десертами та ін. Та найголовніше, що під час реалізації бізнес-планів, які отримали позитивний результат, планується створення 105 нових робочих місць», — зазначила директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік.